Tasarımdan ÜretimeTasarımdan Üretime


Ürün geliştirme süreçleri nelerdir?

Ürün geliştirme , ihtiyacın belirlenmesi ve tasarlanacak ürünün  kabaca tanımlanması, mevcut üretim ve tedarik süreçlerinin yanında yeni tekniklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi. ilk firirlerin görsel olarak çalışılması, fikirlerin 3d görsellenmesi ve tartışılması. Eğer gerekiyorsa tadilat revizyon çalışmalarının yapılması. Prototip aşaması , prototip toplantısında ürünlerin değerlendirilmesi ve gerekiyorsa revize edilmesi . Prototip üzerinde üretim ambalaj montaj gibi konuların tartışılması. Son şahit numunelerin çalışılması ve üretim safhalarına geçilmesi gibi genel ayaklardan oluşmakla birlikte. projeden projeye özellik arz eden durumlarda çoğunlukla olabilir.


Trendlerin yönetimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Yaşadığımız çağda trendler, tüketim alışkanlıkları, iletişim  araçlarının yaygın kullanımı sayesinde global seğir eden konular. Elbette yerel bir takım etkiler hep olmakla birlikte, dünyanın neresinde olursanız olun yok sayamadığınız global bir trend dalgası var. Bu trendler, farklı kültürlerin birbirini etkilemesi sonucu biraz da tüketimi hep canlı tutmak için oluşturulan yapay eğilimler ve yok saydığınızda geride kalıyorsunuz. Bu bağlamda trend dediğimiz şey esasen tasarımı etkileyen daha genel bir çerçeveyi tanımlıyor. Ve içini doldurmak, sizce bir yorumunu ortaya koymak size kalıyor ve fark yaratmak dediğimiz şey; ancak bu çerçeve içinde kalırsa işe yarıyor. Yani fark yaratmak için hiç olmayanı yapmanız çok işe yaramazken, trend denen o yapay beklenti içinde en iyi yorumu ortaya koyduğunuzda işe yarayan bir şey oluyor. 

İyi bir ürün tasarımının olmazsa olmazları nelerdir?

Evet, bu sorunun cevabı gerçekten çok kolay çünkü  tasarım okutulan her okulda öğretilen kalıplaşmış bir cümle: ORAN - ORANTI- RENK TONLAMASI (malzeme) - FONKSİYON ( Burada fonksiyondan kasıt, ürüne zihni sinir kabiliyetler eklenmesi değildir, sadece ondan beklenen vazifeyi ergonomi kurallarına uygun rahat , güvenli bir biçimde yerine getirmesi kastedilir) 

Endüstriyel tasarım ve moda birbiriyle nasıl  kesişiyor? 

Burada modadan kasıt kıyafet modası ise eğer, elbette  moda tren gibi global eğilimler insanın tüketimiyle ilgili yönlendirmelerdir ve ister araba olsun ister ev gereçleri ister kıyafet hepsi birbirini doğrudan etkileyen konulardır ayrı düşünülemezler. Kıyafet, araba, beyaz eşya aklınıza ne geliyorsa hepsi trend anlamında bir bütünün parçalarıdır. Ürün tasarımı bir sanat değildir. profesyonel bir iştir. İşe yaraması esastır. Sanat özgürlüktür. Çünkü sanat bir ifade biçimidir. Sanatçı kendini sanatıyla en özgür biçimde ifade eder. Tasarımın hem kendi içinde kriterleri vardır hem de ne için tasarım yapılıyorsa onun beklentileri vardır ve bu beklentiler çoğunlukla birkaç taneden fazla olur. Haliyle böyle bir durumda endüstriyel tasarım söz konusu olduğunda tasarımcı için özgürlük tanımlanmış bir alan içinde olur ve bu bir dezavantaj değildir. Kötü bir şey değildir. Aksi halde işlerin  sağlıklı yürümesi mümkün olmazdı.